در نشست با مدیران و کمیته‌های علمی سازمان استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان:

به گزارش مرکز هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌وپرورش، عصر روز گذشته (شنبه) سید محمد بطحایی در نشست با روسای ادارات سازمان استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان استان‌های یزد، خراسان رضوی، قم، شهر تهران، البرز و سمنان؛ روسای کمیته‌های علمی المپیاد؛ اعضای شورای مرکزی اندیشکده دانش‌پژوهان جوان با اشاره به ویژگی‌ها و شرایطی که جامعه امروز با آن مواجه است، اظهار کرد: باید جامعه نخبگان با روش درست شناسایی، تربیت و در خدمت جامعه قرار گیرد.

روسای کمیته‌های علمی نیز در سخنانی خواستار توجه بیشتر به افراد موفق در المپیادهای علمی کشوری در استان‌ها و استفاده از توانمندی‌های این دانش آموزان شدند . آنان درباره کتاب‌های درسی هم گفتند محتوای کتاب‌های درسی تغییری نکرده و فقط به‌صورت شکلی تغییر پیداکرده است. بی توجهی به ادبیات معاصر در کتاب‌های درسی نیز از دیگر نکاتی بود که گفته شد. همچنین یکی از حاضران به مقایسه جامعه ژاپن و ایران پرداخت و گفت : «ژاپن خانه‌های کوچک و مدارس بزرگ دارند درحالی‌که جامعه ما چنین نگاهی به مدارس ایرانی ندارد.

در کنار آموزش‌های رسمی نیز باید به آموزش‌های غیررسمی توجه شود تا کیفیت آموزش و تربیت افزایش یابد.

همچنین طرح برنامه ویژه مدرسه (بوم) به عنوان طرح آموزش مهارت‌های زندگی که در مدارس سمپاد اجرا می‌شود، با استقبال دانش آموزان و خانواده‌ها مواجه شده است. تشکیل جلساتی در جهت توسعه عدالت آموزشی در استان‌ها، معرفی مدارس پر مدال به مدارس کم مدال تا به آن مدارس در جهت مدال‌آوری کمک شود، طراحی مدارس خانه علوم پایه در جهت افزایش توجه به علوم پایه و کمک به دانش آموزان سایر مدارس؛ از دیگر مطالبی بود که در این جلسه درباره آن صحبت شد.

به لینک استعداد مراجعه کنید.